Zakaz konkurencji nie może być darmowy
Brak uregulowania prawa do odszkodowania lub jego wysokości w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu zatrudnienia nie oznacza, że pracodawca jest zwolniony z jego wypłaty.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia się pracodawcy przed działaniami konkurencyjnymi swoich byłych pracowników jest zawieranie umów o zakazie konkurencji obowiązujących po ustaniu zatrudnienia.
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia jest uregulowana w kodeksie pracy. Na jej podstawie pracownik zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani nie świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub innego stosunku prawnego na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec pracodawcy przez oznaczony okres po ustaniu zatrudnienia. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do wypłaty mu odszkodowania.
Odszkodowanie za zakaz
Kodeks pracy określa wyraźnie minimalną wysokość tego odszkodowania. Zgodnie z § 3 art. 1012 k.p. nie może być ono niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta